Chłapowo - co robić, co zwiedzać, jakie atrakcje, ciekawe miejsca

  • location_on Jurata, ul. undefined

Chłapowo to kiedyś nadmorska osada rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, aktualnie zaś, prężnie rozwija się tutaj turystyka. Chłapowo usytuowane jest na urwistym wybrzeżu klifowym, a nadbałtycka część Chłapowa stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W opisywanej miejscowości znaleziono cmentarz z wczesnej epoki żelaza z wykopaliskami w postaci naczyń glinianych, paciorków ze szkła, wyrobów z bursztynu i przedmiotów z brązu.

Co ciekawego w Chłapowie?

 

RUDNIK

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Chłapowa jest jednak Wąwóz Chłapowski, przez tutejszych Kaszubów określany nazwą "Rudnik". Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący niemalże 25 ha. Wycieczka tym pięknym jarem na plażę wzbogaci, każdego wędrowca o niezapomniane krajobrazy, co bardziej spostrzegawczy zobaczą bez wątpienia unikalne rośliny takie jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Jar przystosowany jest do możliwości każdego wczasowicza. Wzdłuż wąwozu wytyczone są trasy, cięższe fragmenty wyposażone są w kładki, schodki i poręcze, znajdziemy też interesująco wkomponowane ławeczki na których można spocząć.

PLAŻA

Chłapowo to także rozległa, położona pod klifem plaża. Urządzone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia się, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy zauważyć również kutry rybackie miejscowych, wciąż łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące w tej okolicy korzystne warunki dla startów, to także miejsce, które wybrali sobie paralotniarze. Latem można śledzić ich zmagania bez mała codziennie.

WIEŚ RYBACKA

Chłapowo to nie tylko kąpielisko, miłośników historii zaciekawi z pewnością fakt, że w Chłapowie wciąż odnaleźć można nadal stojące rybackie chałupy szachulcowe, kryte strzechą - tak charakterystyczne dla tego regionu, a w środku wioski XIX-wieczną, murowaną kapliczkę z figurą św. Jana Chrzciciela.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0