Historia Juraty- jaka jest historia, co warto wiedzieć, ciekawostki?

  • location_on Jurata, ul. undefined

Jurata to wyjątkowo młoda miejscowość na polskim wybrzeżu, jeszcze do lat 20-tych ubiegłego wieku, na terenie dzisiejszej Juraty, były tylko wydmy i sosnowy las. W 1928 roku powstała Spółka Akcyjna Jurata. Zadaniem spółki, która założyło kilku przemysłowców, było stworzenie wielkiego uzdrowiska w polskiej linii brzegowej Bałtyku. I tak zaczęła się historia Juraty. Zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu pensjonaty i wille. Jurata została zaprojektowana w nowoczesnym stylu, zgodnie z aktualnymi trendami europejskimi.

Pierwszy sezon letniskowy w Juracie to maj 1931 r. Najbardziej znany był luksusowy hotel Lido - odwiedzali go: Wojciech Kossak, Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo czy gen. Sikorski. Prywatne rezydencje miała tutaj arystokracja (hr. Potoccy i Tyszkiewiczowie czy też ks. Czetwertyńscy) oraz znani politycy: Mościcki czy Beck). Do Juraty przybywali na relaks sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Jurata była nazywana polskim "Palm Beach".

Po wojnie socjalistyczne władze postanowiły zrobić z Juraty miejsce urlopowego odpoczynku dla "ludu". Powstało wówczas wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych a także postawiono (w 70-tych latach) wykonane z drewna, długie na 300 m, molo spacerowe prowadzące w głąb Zatoki Puckiej. Po upadku socjalizmu nowi posiadacze pensjonatów, ośrodków wczasowych, will czynili co tylko się dało żeby Jurata raz jeszcze stała się ekskluzywnym kurortem. W ciągu ostatnich 20 lat pobudowano wiele ekskluzywnych, wytwornych oraz komfortowych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Choć, sporadyczni pamiętający przedwojenną Juratę utrzymują, że to jeszcze nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona znów elitarny charakter.

Zdjęcia pochodzą z serwisu https://fotopolska.eu/

Galeria

serce Twoje ulubione obiekty 0