Jastarnia - jaka lokalizacja, jakie położenie, jaka plaża?

Jastarnia

Od 1973 roku Jastarnia leżąca na Mierzei Helskiej jest małym (ok 4 tys. mieszkańców) miastem. Poprzednio była to cicha osada rybaków - dopiero z doprowadzeniem w latach XX-tych minionego stulecia linii kolei i budową portu - nastał prężny rozkwit Jastarni. Współcześnie Jastarnia to wielki ośrodek wypoczynkowy (z bogatą bazą noclegową) i rybactwa. W Jastarni nieprzerwanie żywe są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne - po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 r., prowadzona jest przedsięwzięcie "Lokalny Pieniądz". Dostępny jest żeton 3 Merki - równoważnik 3 złotych, wolno nim płacić w określonych punktach za artykuły oraz usługi. Duża liczba turystów zachowuje sobie 3 Merki w charakterze pamiątki z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tutaj Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, eksponaty znajdują się także w bosmanacie portu. W Jastarni funkcjonuje także skansen fortyfikacji.

Jakie atrakcje czekają tutaj na Turystów?

 

PLAŻA

Na turystów czekają strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, tak nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zatoką. Dla wczasowiczów z czworonogami otwarty jest fragment plaży pomiędzy Juratą i Jastarnią (zejście nr 55).

LATARNIA MORSKA (ul. gen. Tadeusza Kościuszki 2 A)

W mieście znajduje się także latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy przekazać fakt, iż to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w pełni metalowa budowla. Zrealizowana została z elementów dawnego nautofonu Stilo. W

PORT

Jastarni działa też port morski usytuowany od strony zatoki, to baza rybacka, pomost pasażerski i przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże jednostki - długość 60 m i zanurzenie do bez mała 4 m. Portowy basen chronią 2 falochrony. Jak w większości miejscowości nad zatoką, panują w tej okolicy idealne wprost warunki do uprawiania niezwykle modnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. 

CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10)

Jest to miejsce, które zachowało klimat kaszubskiej rodziny, która niegdyś zamieszkiwała tą Chatę. Wszystko ukazuję starodawne życie rybaka. Pani, która opiekuję się teraz domem chętnie opowiada o historiach z nim związanych. Zwiedzanie jest bezpłatne. 

SKANSEN FORTYFIKACJI (ul. Mickiewicza, tel. 601 923 883)

Skansen fortyfikacji znajduje się 3,5 km na zachód od centrum miasta. Dokładnie znajduje się w pobliżu campingu Maszopiera. Wielkość skansenu to około 400 metrów półwyspu. Ten obszar wyznacza środek półwyspu - znajduje się w połowie cypla. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0