Jastrzębia Góra - jaka jest lokalizacja, co zwiedzać, co robić,

Jastrzębia Góra

Letnisko Jastrzębia Góra położone jest na wysokim (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Miejscowość nie posiada nazbyt długiej przeszłości. Najwcześniejsze domy zostały posadowione tu dopiero na początku lat dwudziestych dwudziestego wieku – po dołączeniu tych terenów do Drugiej Rzeczypospolitej. Istotnymi animatorami rozwijania tej osady było dwóch wywodzących się z Warszawy biznesmenów: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni wycinek obszarów aktualnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze budynki letniskowe. Wybudowanie pierwszej bitej jezdni z bazaltowej kostki z Jastrzębiej Góry aż do Władysławowa to również dzieło tych dwóch przedsiębiorców – w dzisiejszych czasach to najważniejszy chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W okresie międzywojennym wieś ta była popularnym, głównie pośród warszawskiej elity, wczasowiskiem. Odpoczywali tu Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki czy E. Rydz-Śmigły.

Co ciekawego w tym miejscu? PLAŻA

Usytuowane są tu trzy wyznaczone kąpieliska morskie z szeroką, piaszczystą plażą. W obszarze kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z kamieni, które zostały spożytkowane do umocnienia skarpowego wybrzeża. Na plażę, ze względu na skarpę dojścia są strome i liczą blisko trzystu stopni. Jest dodatkowo łagodniejsze dojście kierujące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.

GWIAZDA PÓŁNOCY

Jedna z atrakcji Jastrzębiej Góry powstała niedawno, bowiem w dwutysięcznym roku po wykonaniu badań geodezyjnych, stwierdzających, iż właśnie w tym miejscu, znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Polski. W tym miejscu posadowiono pamiątkowy głaz zwany „Gwiazda Północy”.

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. IGNACEGO LOYOLI

Perełkę architektury stanowi podobnie kościół pod wezwaniem Św. Ignacego Loyoli. Kościół ten nie jest obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w połowie lat 80. XX wieku za to ma nietypową budowę – ma 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 r. organizowane są letnie koncerty.

LISI JAR

Naturalną ciekawostką Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Jar ten, niegdyś liczący mniej więcej 10 km długości, w sporej części został przejęty przez Morze Bałtyckie. Strome zbocza parowu porośnięte są ponad stuletnimi buczynami, z dodatkiem samotnych świerków, jarzębów, brzóz a nawet dzikich grusz. W górnej części jaru poszycie gęsto zarośnięte jest paprociami.

DOM WHISKY (ul. Droga Rybacka 60, tel. 691 380 000)

To atrakcja dydykowana głównie starszym Turystom. Jest to idealne miejsce dla miłośników tak zwanej "królowej wszystkich alkoholi". Tutaj masz możliwość skosztowania whisky, a następnie masz okazję zakupienia alkoholu. Asortyment tego miejsca jest na prawdę obszerny. Dodatkowym atutem jest piętro budynku, na którym możesz się zrelaksować przy grach planszowych. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0