Hel - jaka lokalizacja, gdzie się znajduję, co robić, co zwiedzać?

  • location_on Jurata, ul. undefined

Hel

Hel to miejscowość na końcu helskiej mierzei zwanej Półwysep Helski. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV w. Hel był ważnym ośrodkiem handlowym, później utracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku wieku XIX wybudowano tutaj port rybacki i Hel znów zaczął się rozwijać. Wspólnie z rozwojem komunikacji i turystyki Hel stał się celem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu. W 1918 roku mimo, że większość mieszkańców miejscowości mówiła po niemiecku, na mocy traktatu wersalskiego Hel przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat później pobudowano linię kolei łącząca Hel z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony a także port wojenny. Podczas Drugiej Wojny Światowej obrońcy miejscowości bronili się do 2 X 1939 r. Po 1945 r. Hel miał status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli przyjechać tutaj tylko obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu zniesiono dopiero w 1989 r., a same szlabany usunięto dopiero w latach 90-ych XX wieku. Hel dysponuje dość dużą bazą noclegową

Co warto zobaczyć odwiedzając Hel? PORT I PRZYSTAŃ

Dziś Hel to przede wszystkim ośrodek wakacyjnego wypoczynku oraz rybołówstwa. Umiejscowiono tu również garnizon Marynarki Wojennej oraz port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 roku funkcjonuje tu Tramwaj Wodny - promowe połączenia z Trójmiastem - to najszybsza i zarazem najtańsza sposobność dotarcia do Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

PLAŻA

Hel ma znakomita lokalizację dla wielbicieli kąpieli słonecznych - otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z plaży od strony pełnego morza, czy od strony zat. Gdańskiej. Na plaży dużo się dzieje.

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Czynny odpoczynek to także wypady rowerowe - rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na wczasy. w 2005 r. otwarto trasę rowerową - biegnie ona przez całą mierzeję, wzdłuż szosy 216 - odcinek przyrodniczy - do Juraty - to 10 km trasy. Hel to podobnie atrakcyjne miejsce dla wielbicieli nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy dużo wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w helskim porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brak także szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.

FOKARIUM W HELU (ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36)

Idealne miejsce na spędzenie wolnego dnia w gronie rodziny. Warto odwiedzić fokarium, aby zobaczyć jak funkcjonują te cudowne stworzenia. Ciekawostką dla wszystkich Turystów są pokazy fok, które odbywają się tutaj o wyznaczonych godzinach. 

Godziny otwarcia:

  • fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku,
  • godziny otwarcia uzależnione są od pory roku,
  • karmienia fok, połączone z prelekcją odbywa się aktualnie w godzinach: 11.00 i 14.00.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA (ul. Bulwar Nadmorski 2, tel. 58 675 05 52)

Jest to atrakcja związana z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Warto wybrać się tutaj z rodziną, aby pogłębić swoją wiedzę historyczną.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0