Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

Półwysep Helski z geograficznego punktu widzenia nie jest półwyspem, choć wyglądem półwysep przypomina. To jednak Mierzeja Helska, ponieważ powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Mimo że nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała wskutek funkcjonowania silnych wiatrów oraz płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze ok trzech wieków temu stanowiła ona szereg malutkich wysepek, które z biegiem lat zaczęły się scalać. Swoisty, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei o długości 34 km oraz powierzchni tylko 32 km kwadratowych oddziela wody Zatoki Puckiej od morza.

Ciekawe miejscowości:

Mierzeja rozpoczyna się w otoczeniu miejscowości Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to mniej więcej 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, lecz w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już zaledwie 150 m. Z Władysławowa w kierunku Helu znajdują się kolejno, znane, nie tylko u nas, letnie miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Z Władysławowa do Helu, na długości mierzei przebiega droga nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można trafić także wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

Na co warto zwrócić uwagę, podczas odwiedzin na Mierzei Helskiej?

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16, Hel, tel. 697 888 537)

Muzeum to powstało w 2006 roku i miało na celu zachować, chociaż w części, wojskowy charakter miasta. Jest jednym z ważniejszych punktów na mapie zwiedzania Helu. Odnajdą się tutaj osoby lubiące pogłębiać swoją wiedzę historyczną oraz lubiące klimaty militarne. 

Godziny otwarcia: 

  • 1 VI - 30 VI: 10:00 - 18:00
  • 1 VII - 31 VIII: 10:00 - 19:00

CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10, Jastarnia)

Tutaj możesz na chwilę wcielić się w życie prawdziwego rybaka. Chata ta pochodzi z 1881 roku. Warto dodać, że Chata w całości została wybudowana z surowców wtórnych, z wyszczególnieniem drewna z rozbitych statków, co nadaję dodatkowy urok. Muzeum dostępne jest do zwiedzania tylko w sezonie letnim.

FOKARIUM W HELU (ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36)

Muzeum stworzone jest z myślą koloniach fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jego zadaniem jest odtwarzanie i ochrona tych stworzeń. Warto wybrać się w to miejsce, aby zobaczyć spektakularny pokaz fok oraz dowiedzieć się, jak najwięcej o ich cudownym usposobieniu. 

Godziny otwarcia: 
  • fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku,
  • godziny otwarcia uzależnione są od pory roku,
  • karmienia fok, połączone z prelekcją odbywa się aktualnie w godzinach: 11.00 i 14.00.

Cennik:

  • 5 zł/ osoba.

DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B, Władysławowo)

W tym miejscu znajduję się bardzo znana i charakterystyczna dla Władysławowa wieża widokowa. Tutaj zlokalizowana jest również siedziba gminy. Warto wiedzieć, że w latach 50 - tych miejsce to pełniło rolę hotelu dla rybaków.

LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, Hel, tel. 58 675 06 17)

Latarnia Morska na Helu osiąga wysokość 41, 5 metrów wysokości. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na odmienny wygląd wieży. Jest to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych.

Godziny otwarcia:

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09.00 do 19.00

Cennik:

  • normalny - 7 zł
  • ulgowy - 5 zł

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00