Mierzeja Helska - jaka jest lokalizacja, gdzie się znajduję?

  • location_on Jurata

Mierzeja Helska

Półwysep Helski z geograficznego punktu widzenia nie jest półwyspem, choć wyglądem półwysep przypomina. To jednak Mierzeja Helska, ponieważ powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Mimo że nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała wskutek funkcjonowania silnych wiatrów oraz płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze ok trzech wieków temu stanowiła ona szereg malutkich wysepek, które z biegiem lat zaczęły się scalać. Swoisty, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei o długości 34 km oraz powierzchni tylko 32 km kwadratowych oddziela wody Zatoki Puckiej od morza.

Ciekawe miejscowości:

Mierzeja rozpoczyna się w otoczeniu miejscowości Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to mniej więcej 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, lecz w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już zaledwie 150 m. Z Władysławowa w kierunku Helu znajdują się kolejno, znane, nie tylko u nas, letnie miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Z Władysławowa do Helu, na długości mierzei przebiega droga nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można trafić także wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

Na co warto zwrócić uwagę, podczas odwiedzin na Mierzei Helskiej? MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16, Hel, tel. 697 888 537)

Muzeum to powstało w 2006 roku i miało na celu zachować, chociaż w części, wojskowy charakter miasta. Jest jednym z ważniejszych punktów na mapie zwiedzania Helu. Odnajdą się tutaj osoby lubiące pogłębiać swoją wiedzę historyczną oraz lubiące klimaty militarne. 

CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10, Jastarnia)

Tutaj możesz na chwilę wcielić się w życie prawdziwego rybaka. Chata ta pochodzi z 1881 roku. Warto dodać, że Chata w całości została wybudowana z surowców wtórnych, z wyszczególnieniem drewna z rozbitych statków, co nadaję dodatkowy urok. Muzeum dostępne jest do zwiedzania tylko w sezonie letnim.

FOKARIUM W HELU (ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36)

Muzeum stworzone jest z myślą koloniach fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jego zadaniem jest odtwarzanie i ochrona tych stworzeń. Warto wybrać się w to miejsce, aby zobaczyć spektakularny pokaz fok oraz dowiedzieć się, jak najwięcej o ich cudownym usposobieniu. 

DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B, Władysławowo)

W tym miejscu znajduję się bardzo znana i charakterystyczna dla Władysławowa wieża widokowa. Tutaj zlokalizowana jest również siedziba gminy. Warto wiedzieć, że w latach 50 - tych miejsce to pełniło rolę hotelu dla rybaków.

LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, Hel, tel. 58 675 06 17)

Latarnia Morska na Helu osiąga wysokość 41, 5 metrów wysokości. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na odmienny wygląd wieży. Jest to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych.

 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0